Dyshidrotický ekzém – jak jej poznat a léčit?

Jakýkoli ekzém, ať už na rukou, obličeji či jinde, je jednoznačně nepříjemný. Svědí, pokožka pne a my jej musíme neustále škrábat. Ložiska se následně zvětšují a ekzém se zhoršuje. Podobně je tomu i u takzvaného dyshidrotického, který se vyskytuje u všech věkových kategorií, ale nejčastěji je vídán u dospělých jedinců mladších čtyřiceti let. Bohužel se dyshidrotický ekzém mnohdy špatně diagnostikuje a často se zaměňuje za jiné potíže. Jaké jsou tedy jeho příznaky?

Příznaky dyshidrotického ekzému

Tento druh ekzému se projevuje nejčastěji na rukou nebo nohou. Jako první příznaky můžete zaznamenat silné svědění až pálení kůže. Následně se objevují vodnaté puchýřky, které svědí a po prasknutí z nich vytéká čirá tekutina. Bohužel se u některých pacientů stává, že je ložisko ekzému zasaženo infekcí, což se pro změnu projeví zarudlou oblastí, bolestí a mnohdy je rána pokrytá krustou žluté barvy. Po uzdravení zůstává suchá a popraskaná kůže o kterou je třeba pečovat.

Co způsobuje jeho vznik

Příčina vzniku tohoto ekzému může souviset s alergickou reakcí kůže na kontakt s alergenem. Ve většině případů to bývají kovy, jako je nikl. Ale také některé kosmetické přípravky nebo saponáty. Výjimkou není ani stres, který může být hlavním spouštěčem ekzému.

Jak jej léčit

Ze všeho nejdříve bude důležité odstranit alergen. Pokud víte, že nejste ve stresu, je dobré navštívit alergologii, aby se zjistilo, na jakou látku jste alergičtí. Následně je dobré ekzém natírat zinkovou mastí. V případě puchýřů je také vhodné namáčet postižená místa v ředěném roztoku manganistanu draselného. A to pouze po dobu pěti dnů 2x denně. Následně nanášejte bariérový krém, například od Dermaguard, který zajistí ochrannou bariéru a ochrání pokožku před vznikem dalších ložisek.

Publikováno: 09. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Lucie Matoušková