Vše, co byste měli vědět o Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou základní živiny, které hrají zásadní roli pro lidské zdraví. Jedná se o druh polynenasycených tuků, které si lidské tělo nedokáže syntetizovat a musí je získávat ze stravy. Omega-3 se ve velkém množství nacházejí v některých druzích ryb, dále ve lněném semínku, semínkách chia, vlašských ořeších a sóji.

Pokud se po přečtení článku rozhodnete Omega-3 vyzkoušet, hledejte kvalitní doplněk stravy – třeba v e-shopu MyProtein. Vše o nákupu najdete v rámci MyProtein recenze na Ecoblogu.

Autor recenze Radek Černý má s Omega-3 z MyProtein zkušenost a kromě samotného testování sdílí pocity z nákupu či tipy na slevy.

Existují tři hlavní typy omega-3: kyselina eikosapentaenová (EPA), kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina alfa-linolenová (ALA). EPA a DHA se nacházejí především v tučných rybách, zatímco ALA se nachází v rostlinných zdrojích.

Zdravotní účinky omega-3 byly podrobně studovány a bylo zjištěno, že hrají roli při snižování rizika celé řady zdravotních potíží. V tomto článku se budeme zabývat zdravotními přínosy omega-3 a také nejlepšími zdroji těchto esenciálních mastných kyselin ve stravě.

Zdravotní přínosy omega-3

Tlumení zánětů: Bylo zjištěno, že omega-3 snižují zánět v celém těle. Chronický zánět je spojován s celou řadou zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění, rakoviny a artritidy. Snížením zánětu mohou omega-3 pomoci snížit riziko těchto onemocnění.

Podpora zdraví mozku: DHA je klíčovou složkou mozku a je důležitá pro kognitivní funkce a paměť. Studie zjistily, že omega-3 mohou přispívat ke snížení rizika poklesu kognitivních funkcí a demence u starších osob.

Zlepšení zdraví srdce: Bylo zjištěno, že omega-3 snižují triglyceridy, snižují krevní tlak a celkově zlepšují zdraví srdce. Studie také prokázaly, že omega-3 mohou snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Snížení rizika rakoviny: Omega-3 mohou přispívat ke snížení rizika některých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. Protizánětlivé vlastnosti omega-3 mohou pomáhat předcházet vzniku rakovinných buněk.

Podpora zdraví očí: DHA je také důležitá pro zdraví očí a je součástí sítnice. Studie zjistily, že omega-3 mohou pomáhat snižovat riziko věkem podmíněné makulární degenerace, která je častou příčinou ztráty zraku u starších osob.

Zdroje omega-3 ve stravě

Nejlepším zdrojem omega-3 ve stravě jsou tučné ryby, jako je losos, tuňák, makrela a sardinky. Tyto ryby jsou bohaté na EPA a DHA, což jsou dva typy omega-3, u kterých byl prokázán největší přínos pro zdraví. Dospělým se doporučuje konzumovat alespoň dvě porce tučných ryb týdně, aby získali dostatečné množství omega-3.

Pro ty, kteří ryby nejedí, mohou být vhodnou alternativou rostlinné zdroje ALA. Dobrými zdroji ALA jsou lněné semínko, chia semínka, vlašské ořechy a sója. Je však důležité si uvědomit, že ALA není tak účinná jako EPA a DHA, pokud jde o poskytování zdraví prospěšných omega-3.

Pro ty, kteří nejedí dostatek potravin bohatých na omega-3, jsou k dispozici také doplňky stravy. Oblíbenou volbou jsou doplňky stravy s rybím olejem, které jsou koncentrovaným zdrojem EPA a DHA. Je však důležité vybrat si kvalitní doplněk, který organismu skutečně poskytne potřebné látky.

Publikováno: 06. 03. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Lucie Matoušková