Mastné vlasy se dají léčit, rady na ošetřování vlasů

Mnozí trpíte tím, že si vlasy často myjete a řádně ošetřujete, ale vlasy se vám přesto lepí a mastně lesknou. K tomu, aby byla péče o mastné vlasy skutečně účinná, je třeba znát přesnou příčinu proč se to děje. Maz se tvoří v mazových žlázách nacházejících se v pokožce hlavy a přes vlasové folikuly a vlasové kořínky se dostává na pokožku hlavy a následně na vlasy. Jeho úkolem je zabránit vysychání vlasů a pokožky a zároveň poskytovat ochranu před slunečními paprsky a škodlivými bakteriemi. Pokud však dojde k jeho nadprodukci, maz způsobuje nezdravé promašťování, ucpává póry. Permanentně se tvořící maz takto zablokuje vlasové folikuly a téměř zadusí vlasové kořínky, což může vést ke ztrátě vlasů. Pod rostoucí vrstvou mazu se zvyšuje odumírání buněk pokožky, což vede k silnější tvorbě lupů. Nepříjemný vzhled mastných vlasů tedy způsobuje velké množství mazu.

Nadměrná produkce mazu může mít několik příčin:

  1. Nesprávné stravovací návyky
  2. Hormonální poruchy
  3. Trávicí a metabolické problémy
  4. Bakteriální infekce
  5. Stres
  6. Nahromadění toxických látek

Příčinou mastných vlasů je, že se z nějakého důvodu - nemoc, nevhodná strava, stres, hormonální změny, menstruace, přítomnost bakterií nebo kvasinek, nevhodné kosmetické přípravky, dědičnost - tvoří na pokožce hlavy více mazu, než je normální. O nadměrném maštění můžeme mluvit tehdy, pokud jsou vlasy druhý den po umytí na dotek mastné a výrazně lesklé. Je to nepříjemné nejen z estetického hlediska, ale kvůli příliš velkému množství mazu se mohou objevit lupy a svědění, přičemž vlasy stávají těžšími, postupně se ztenčují, ba mohou i vlasy vypadávat. Jelikož se pH mastných vlasů zvýší - u normálních vlasů je mezi 4,6-6,7 - používejme takový šampon, jehož hodnota pH je více než 6,7.

Nevhodné čisticí a ošetřující přípravky na vlasy.

Může se stát, že příčinou mastných vlasů je nadměrné pocení se vlasové pokožky, tzv. hyperhidróza. V tomto případě pot rozředí maz uložený na vlasové pokožce, smísí se s ním a získá olejovitou konzistenci. Tato směs se přilepí na kořínků vlasů, respektive vlasy pokryje. Jelikož je pocení se silnější na šíji a spáncích, v těchto oblastech je i maštění se intenzivněji, zatímco na jiných částech hlavy zůstávají vlasy suché.

Můžeme si je mýt každý den

V případě příliš mastných vlasů můžeme klidně zvýšit frekvenci jejich mytí. Ideálně může být denní mytí, avšak důkladně dohlédněte na to, abychom nepoužívali takový šampon, který vyvolává vyšší tvorbu mazu. Nejlepší je, pokud si zvolíme zásadité přípravky na vlasy s pH5, který vůbec nepění, a i ten raději zředíme. Je důležité, abychom si při mytí vlasů řádně vydrhli vlasovou pokožku, díky čemuž můžeme s větší jistotou odstranit přilepený maz.

Další tipy

Proti mastným vlasům používejme masky s dezinfekčním účinkem. Tímto můžeme zbavit naši pokožku hlavy zánětu a také bakterií a kvasinek vyvolávajících ucpání pórů. Vlasy si nikdy nesušme při vysokých teplotách. Horký vzduch totiž roztaje maz, který zůstal na pokožce hlavy, a ten se následně okamžitě udrží na vlasech. Po umytí vlasů si už pokožku nemasírujme ručně, protože mechanické dráždění může zintenzivnit činnost mazových žláz.

Pozor na to, co jíme

Vyhýbejme se mastným jídlům, mastným výrobkům, dresinkům a smaženým jídlům. Odložme bokem příliš ostré koření nebo ho používejme jen v omezeném množství. Zapomeňme na alkoholické nápoje a sladkosti obsahující mléčnou čokoládu. Místo nich konzumujme přírodní mléčné produkty, čerstvou zeleninu a ovoce a stravu bohatou na vlákninu. Denně vypijme alespoň dva litry vody, i tím pomáháme očistě organismu a zastavení maštění se vlasů.

Přírodní řešení na mastné vlasy

Soda bikarbona úspěšně absorbuje zbylý maz uložený na pokožce hlavy. Její využití je mimořádně jednoduché, každých patnáct dní nasypme na mastnou pokožku hlavy trochu sody. Nechme působit 10 minut a následně důkladně vyčešme z vlasů. Může být také užitečné, pokud si vlasy před umytím propláchneme čerstvou citronovou šťávou nebo pár lžícemi jablečného octa zředěného vodou. I odborníci doporučují aplikaci šamponů s citrónovým základem, neboť tyto přípravky ve většině případů zlikvidují maštění se vlasů. Dobrou službu nám udělá i zelený jíl, tato přírodní látka má výborné absorpční vlastnosti a odstraňuje i maz z vlasů, resp. vlasové pokožky.

Svědivá pokožka hlavy

I po umytí nečistě a zanedbaně vypadající, postupně ztenčující se vlasy, jednoznačné příznaky nadměrné produkce mazu způsobující maštění vlasů. Ačkoli existují šampony na mastné vlasy, nejlépe pochodíme, pokud na řešení problému zavoláme i přírodu. Podívejme se, jak můžeme udělat ještě účinnějšími šampony vyvinuté na mastné vlasy. Zároveň nezapomínejme, přiměřené množství mazu je pro zdraví vlasové pokožky a vlasů nezbytné, proto při léčbě mastných vlasů odstraňme pouze nadprodukci!

Časté a vzácné mytí vlasů může škodit

Kdo má mastné vlasy, obvykle si je umyje každý den. A to i tehdy, pokud se celkový mastný vzhled od tohoto vůbec nemění. Navíc časté mytí vlasů vysušuje vlasovou pokožku, a proto produkují mazové žlázy ještě více mazu. Je důležité, abychom si na mastné vlasy zvolili vždy jemný a hydratační šampon, a také pijme co nejvíce vody!

Kvasinky a bakterie

Vedle toho se ani v případě mastných vlasů nesmí zanedbávat hygiena. Jako důsledek příliš vzácného mytí vlasů se totiž mohou snadněji rozmnožit na pokožce hlavy škodlivé bakterie a kvasinky, jejichž přítomnost může stupňovat fungování mazových žláz. Nejlepší je, pokud si mastné vlasy myjeme každý druhý den, a šampon zředíme.

Zlepšuje účinnost šamponu

Obzvláště účinným se ukazuje šampon z přírodních složek vyvinutý na mastné vlasy, ale přesto se vyplatí uchýlit se k dalším praktikám v zájmu toho, abychom najisto zlikvidovali maštění vlasů. Můžeme vylepšit i náš koupený běžný a účinný šampon, ale můžeme aplikovat i rostlinné oplachy nebo masky. Podstata je, abychom při léčbě mastných vlasů používali vždy šampon určený na daný stav našich vlasů. Vysloveně se doporučuje obměňován produktů!

Publikováno: 02. 12. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Lucie Matoušková

Tagy: hygiena | mastnota | šampón | vlasy