Hrozba jménem koronavirus: Co je o něm dobré vědět?

Světem již déle než rok zmítá nový koronavirus 2019-nCoV. V čem je jiný než předcházející? Po 7-8 letech máme co dočinění s novou koronavirovou epidemií. Nový koronavirus 2019-nCoV je geneticky odlišný od koronaviru SARS-CoV a MERS-CoV. Původním hostitelem je opět netopýr a mezihostitelem jsou zvířata na místních trzích s prodejem ryb a jiných zvířat, především drůbeže. Infikace probíhá prostřednictvím aerosolu nebo kontaminovaných předmětů. Následující informace jsme pro vás připravili v tandemu s e-shopem rouskoshop.cz – prodejce nabízí originální roušky pro ženy, muže i děti – a nově také respirátory včetně respirátorů ffp2 pro děti.

Čím se koronavirus vyznačuje a jak se před ním chránit?

Průběh u každého pacienta je jiný, přičemž záleží na několika faktorech jako jsou věk, imunitní systém či chronická diagnóza. Jde o akutní respirační onemocnění, které má podobný průběh jako klasická chřipka. Nejčastější příznaky jsou bolesti hlavy, krku, svalů či kloubů, horečky (nad 38 ° C), kašel, dušnost či únava. Inkubační doba, tedy čas od nakažení do prvních příznaků, může být 2 až 14 dní; v průměru je to 6 dní. Rizikovými skupinami jsou zdravotníci ošetřující nakažených pacientů, starší lidé a lidé s oslabenou imunitou a chronickými onemocněními (kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, chronické dýchací potíže, rakovina apod.). Světová zdravotnická organizace uvádí úmrtnost 3,4% (pro srovnání chřipka vykazuje úmrtnost 0,1%, SARS 9,6% a MERS 34,4%).

Jaká je nejefektivnější prevence?

Riziko nakažení se virem výrazně snížíte, pokud budete dodržovat následující doporučení odborníků: · Vyhýbejte se místům s vysokým počtem lidí a hromadným akcím. · Nenavštěvujte rizikové oblasti. · Myjte si ruce často a důkladně alespoň po dobu 40 sekund. Je třeba použít mýdlo a vodu, pokud nic z toho nemáte k dispozici, nahraďte je dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu. · Pokud nemáte umyté ruce, nedotýkejte se nosu, očí ani úst. · Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří jeví příznaky chřipky, rýmy nebo jiného respiračního onemocnění. (Doporučuje se nejméně jeden metr, zbytečně nepodávat ruce.) · Při kašlání nebo kýchání si zakrývejte nos i ústa jednorázovou papírovým kapesníkem, kterou následně zahodíte do koše. · V domácnosti i na pracovišti dbejte zvýšené dezinfekci povrchů. · Mějte doma základní léky, antipyretika (ke snížení horečky) jakož i léky, které pravidelně užíváte. · Pokud jste nemocný, zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který určí další postup léčby.

Publikováno: 12. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Lucie Matoušková